RSS Feed

      

یه‌کشه‌ممه، ۲۸‌ی مای ۲۰۲۳

Renaissance News Index

 

هیچ کۆمه‌ڵگه‌یه‌ک له‌سه‌ر بنه‌مای نکۆڵیکردن له‌ ئازادیی تاک بنیات نانرێ
« مه‌هاتما گاندی »
 

  اخبار فارسی »»           این لینک [2302] بار مشاهده شده‌است       Send this page to your friens    Print this page    Send comment to this page

 

فرانسه اروپا را به اقدام علیه نقض حقوق بشر در ایران فراخواند

 

رنسانس نیوز

2010.08.27 - 16:05

 رادیو بین المللی فرانسه گزارش داد که: فرانسه از بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا خواسته است که در اقدامی مشترک تدابیری جدید علیه نقض حقوق بشر در ایران اتخاذ و در صورت لزوم از ابزار مجازاتهای بین المللی علیه جمهوری اسلامی نیز استفاده کنند.
فرانسه از بیست و هفت کشور عضو اتحادیه ی اروپا خواسته است که برای نجات جان سکینه محمدی-آشتیانی مشترکاً دولت ایران را مورد خطاب قرار بدهند و در صورت لزوم نیز از ابزار مجازات های بین المللی علیه جمهوری اسلامی استفاده کنند.
برنار کوشنر وزیر امور خارجه ی فرانسه در نامه ای که به همین منظور برای نماینده ی عالی سیاست خارجی اتحادیه ی اروپا، خانم کاترین آشتون، نوشته تصریح کرده است: "اعتقاد دارم که اگر بخواهیم جان این زن جوان، سکینه محمدی-آشتیانی، را نجات بدهیم، نامه ی مشترک همه ی اعضای اتحادیه ی اروپا خطاب به مقامات ایران ضروری است."
در این نامه وزیر خارجه ی فرانسه خواستار بررسی تدابیر لازم برای واداشتن ایران به توقف نقض حقوق بشر در این کشور شده است.
در جای دیگری از نامه ی وزیر امور خارجه ی فرانسه می خوانیم: "ضروری است که اتحادیه ی اروپا از خلال ابتکارهای جدید خود به مقامات ایران یادآوری کند که همانند پرونده ی اتمی این کشور، تلاش آنان برای بستن درهای کشور به روی خارج هزینه ای دارد که تنها زمانی رفع خواهد شد که رهبران ایران رفتاری مسئولانه تر و منطبق تر با تعهدات بین المللی شان در زمینه ی حقوق بشر انتخاب کنند."
وزیر خارجه ی فرانسه سپس از شورای اروپا خواسته است که فعالیت هایش را در این زمینه از سرگیرد تا علیه همه ی کسانی که در ایران سرکوب را سازمان می دهند تدابیری جدید اتخاذ کند.
وزیر خارجه ی فرانسه در نامه ی خود پیشنهاد کرده است که "اجلاس وزرای امور خارجه ی کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا در دهم و یازدهم سپتامبر آینده فرصتی برای مباحثه ی فراگیر درباره ی اقدامات اروپا در دفاع از حقوق بشر در ایران باشد."
برنار کوشنر در ادامه تصریح کرده است که "فعالیت هایی در این زمینه به ابتکار سفرای اتحادیه ی اروپا در ایران آغاز شده که باید هر چه سریعتر بر پایه ی پیشنهادهای ارایه شده از سوی برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله فرانسه و هلند به سرانجام برسد."
در نامه اش به نماینده ی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برنار کوشنر تأکید کرده است که متأسفانه مورد خانم آشتیانی تنها یکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران است. او یادآور شده است که "از یک سال پیش هزاران نفر در ایران تنها به خاطر شرکت در تظاهرات خیابانی، نوشتن و ابراز عقیده کردن دستگیر و زندانی و شکنجه و در مواردی حتا اعدام شده اند."
وزیر امور خارجه ی فرانسه همچنین متذکر شده است که در این مدت روشنفکران، روزنامه نگاران و هنرمندان ایرانی ناگزیر از ترک کشورشان برای مهاجرت به اروپا بوده اند و اینک "انتظار دارند که اروپا واکنشی بسیار قوی تر علیه ستم هایی که به آنان شده از خود نشان بدهد." برنار کوشنر تصریح کرده است که در مواردی حتا خانواده های این مهاجران در درون ایران همچنان قربانیان همین مظالم و ستم ها هستند.
محکومیت سکینه محمدی-آشتیانی به سنگسار از سوی یک محکمه ی اسلامی در ایران موجی از واکنش ها علیه نقض حقوق بشر در ایران را در بسیاری از کشورهای غربی برانگیخت. چهارشنبه گذشته رئیس جمهوری فرانسه، نیکلا سرکوزی، گفت که کشورش مسئولیت حمایت از جان سکینه محمدی-آشتیانی را بر عهده دارد.
عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین المللی جوامع دفاع از حقوق بشر، فراخوان دولت فرانسه در دفاع از حقوق بشر در ایران را نتیجه ی تلاش های مستمر فعالان ایرانی حقوق بشر می داند که، برای نمونه، در ماه های گذشته بارها خواستار اقدام اروپا در دفاع از زندانیان سیاسی ایران شده بودند. رئیس جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران می افزاید که در نتیجه ی همین تلاش های مستمر کشورهای اروپایی و غربی دریافته اند که بدون دموکراسی و رعایت حقوق بشر در ایران حتا در پرونده هایی نظیر پرونده ی اتمی به موفقیتی دست نخواهند یافت. عبدالکریم لاهیجی سپس خطاب به همه ی فعالان حقوق بشر در ایران و خارج از ایران یادآور شده است که در هیچ کجا به ویژه در ایران دموکراسی و حقوق بشر را هدیه نداده و نخواهند داد. به اعتقاد او، حقوق بشر و دموکراسی دستاورد تلاش و مبارزات مستمر مردان و زنان و در کل مردمان ستمدیده است.

 

 

 

بازگشت به صفحه اول          این لینک [2302] بار مشاهده شده‌است            Send this page to your friens    Print this page    Send comment to this page

 
 
 

 

 

مانشێت

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

هه‌واڵ

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

ڕاپۆرت‌و ئانالیز

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

مقالات فارسی

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

اخبار فارسی

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 
 
 

Copyright © 2023 Renaissance. All rights reserved.