RSS Feed

      

چوارشه‌ممه، ۲۲‌ی سێپتامبری ۲۰۲۱

Renaissance News Index

 

هیچ کۆمه‌ڵگه‌یه‌ک له‌سه‌ر بنه‌مای نکۆڵیکردن له‌ ئازادیی تاک بنیات نانرێ
« مه‌هاتما گاندی »
 

  مقالات فارسی »» فرهنگی           این لینک [2403] بار مشاهده شده‌است       Send this page to your friens    Print this page    Send comment to this page

 

اربیل جای دبی را خواهد گرفت؟

 
 

فواد حقیقی

2010.08.22 - 12:02

 

از خواننده گان موسیقی کلاسیک ایران گرفته تا خواننده گان پاپ. کردستان عراق مکانی برای دیدار هنرمندان ایرانی با طرفدران آنها. طرفدارانی در کردستان عراق یا مشتاقانی که از ایران به آنجا می روند.  

 

 

"من آمده ام، که عشق فریاد کند، من آمده ام که ناز بنیاد کند". گوگوش، خواننده ی پرآوازه، صدایی فراموش نشدنی، اینبار اوست که می خواهد خاطره ای جاودانه برای دوستدارانش در اربیل بر جایی بگذارد. بی شک طرفداران پروپاقرص او تا 21 شهریور ماه لحظه شماری می کنند.

 

قبل از او دیگرانی هم آمده اندو با رضایت کامل رفته اند. استاد موسیقی کلاسیک ایران، محمد رضا شجریان. پیش از او هم شهرام ناظری. اما تنها در این دو سال گذشته بود که پاپ خوانهای مقیم خارج از کشور به اجرای کنسرت در نزدیکترین مکان به مرزهای ایران پرداخته اند. این راه را برای اولین بار جمشید گشود. به گفته ی خودش او بود که هنرمندان دیگر خارج از کشور را به اجرای کنسرت در کردستان عراق ترغیب نمود. خود او سال 2007 بود که برای اولین بار در شهر سلیمانیه به اجرای کنسرت پرداخت. بعد از او هم در ماه آوریل 2009 شهره و شهرام، ماه سپتامبر معین و جمشید، نوروز امسال هم ابی و لیلا فروهر در اربیل کنسرتهایی برگزار نمودند.

 

اما شاید کنسرت خوانندگان سبک کلاسیک ایرانی با پاپ خوانهایی همچون گوگوش در کردستان عراق قدری متفاوت باشد. تفاوت از این لحاظ هنرمندان گروه دوم نمی توانند در ایران فعالیت کنند، پس ناچاراند در کشورهای مجاور ایران به دیدار دوستداران خود بروند. و حالا دیگه چه جائی بهتر از کردستان عراق.

 

نزدیکیهای زبانی و فرهنگی، همراه با وجود شمار زیادی از ایرانیان مقیم کردستان عراق، عراقی هائی که در ایران متولد شده اند، در آنجا درس خوانده اند، یا مدت زمانی در آنجا زندگی کرده اند و علاقه ای که همه ی اینها و کردهای دیگر عراقی به فرهنگ ایرانی دارند، بی گمان این حرکت را تداوم و تسریع خواهد بخشید.

 

کردهای عراقی ای که در ایران زندگی کرده اند بالغ بر دهها هزار نفر تخمین زده می شوند. آنها غالبا بر اثر آواره گیهای متعدد به ایران پناه برده اند. خیلی ها سالیان متمادی در ایران زندگی کرده اند و خیلی ها هم در آنجا به دنیا آمده اند و بر زبان فارسی تسلط دارند. حتی خیلی از آنها بعد از بازگشت هم به زبان فارسی تکلم می کنند.

 

کردستان عراق اکنون دارای امنیتی پایدار می باشد. عامل مهمی که در جذب گردشگران، سرمایه گذاران، بازرگانان و... خارجی مؤثر است. در سایه ی همین عامل است که شهر اربیل بنحو قابل ملاحظه ای جامه ی شهری مدرن را پوشیده و با تمام توان در حال برانداختن پوست کهنه و ایجاد مؤسسات، هتلها، راهها، پارکها و مکانهای تفریحی و سیاحی، شهرکها، آپارتمانهائی به سبک دنیای امروزین است. نچیروان بارزانی، نخست وزیر پیشین حکومت منطقه ای کردستان عراق، گفته بود اربیل را تبدیل به دبی خواهد کرد. در واقع از ظواهر پیداست که این شهر هم اکنون این راه را می پیماید. و همین کنسرتها هم که اگر اربیل نبود شاید در دبی برگزار می شدند.

 

کردهای عراق از لحاظ فرهنگی نزدیکهای زیادی با فرهنگ ایرانی دارند، آنها فرهنگ ایرانی را دوست دارند و حتی از غنای فرهنگ ایرانی متحیر هستند. سریالهای ایرانی، با وجود همه ی محدودیتهایشان، در کردستان عراق پرطرفدار هستند و هنرمندانی همچون معین، لیلا فروهر، مهستی و... دوستداران زیادی دارند. رشته ی زبان فارسی در دانشگاه صلاح الدین واقع در اربیل، از سال 1998 دایر شده است. در دانشگاه شهر کویسنجق نیز زبان فارسی تدریس می شود. فلک الدین کاکه ای، وزیر پیشین فرهنگ حکومت منطقه ای کردستان عراق، مهر ماه 1387 به سایت روز گفته بود: "ما با مردم ایران اعم از کردها، ترکهاو ... از لحاظ فرهنگی در ارتباط هستیم. گروههای هنری ایرانی مانند کامکارها، شهرام ناظری و شجریان در کردستان عراق کنسرت داشته اند. برای فستیوالهای ادبی و هنری بارها هنرمندان و ادیبان ایرانی را به اینجا دعوت کرده ایم". البته این نوع فعالیتها حالا دیگر تنها به هنرمندان داخل کشور محدود نیست.

 

فضای آزادی که بر کردستان عراق حاکم است نیز می تواند برای ایرانیهای که به منطقه سفر می کنند جذاب باشدو مشوقی برای آنها باشد تا اگر تنها برای چند روز محدود هم بوده باشد خود را از قیدوبندهای شدید در ایران رها کنند و نفسی آزادانه بکشند. مردم ایران، بالاخص زنان، که از انواع پوششها، نوشیدنیهاو برپایی مجالس رقص و آواز منع شده اند، فرصتی برای رهایی از این محدودیتها شاید بسیار کم پیش آید.

 

کم هزینه بودن سفر به کردستان عراق، نرخ ارزان هتلهاو پائین بودن خرج و مخارج در عین سفر، ارزان بودن هزینه ی کنسرتها، نسبت به جاههای دیگری مثل دبی، حتی نزدیکی مسافت راه، نکات مثبتی است که سفر به آنجا را قابل توجه خواهد نمود.

 

همچنین ورود آسان به کردستان عراق که تاکنون از راه زمینی، و تنها با یک گذرنامه و گرفتن مجوز از مرزهای رسمی امکان پذیر می باشد. و در این اواخر نیز که به اتومبیلهای شخصی ایرانی مجوز ورود به کردستان عراق داده می شود، امکان سفر به آنجا را نسبت به کشورهای دیگر، حتی کشورهای دیگر همسایه ی ایران، سهل نموده است.

 

 

 

بازگشت به صفحه اول          این لینک [2403] بار مشاهده شده‌است            Send this page to your friens    Print this page    Send comment to this page

 
 
 

 

 

مانشێت

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

هه‌واڵ

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

ڕاپۆرت‌و ئانالیز

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

مقالات فارسی

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

اخبار فارسی

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 
 
 

Copyright © 2021 Renaissance. All rights reserved.